Страхувальникам

Подання звіту з ЄСВ фізичними особами-підприємцями за звітний 2018 рік

Порядок подання звіту та строки

За результатами року фізичні особи – підприємці незалежно від обраної системи оподаткування зобов’язані формувати та подавати до контролюючих органів за місцем реєстрації  «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого ЄСВ» за формою Додаток 5 із зазначенням типу форми «Початкова» (далі – Додаток 5)  до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.

Отже, граничний термін подання Додатку 5 за 2018 рік – 10 лютого 2019 року, що є вихідним днем.  При цьому, слід враховувати норми п. 14 Розділу ІІ Порядку №435, а саме, якщо останній день строку подання звіту припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем подання звіту вважається перший після нього робочий день. Таким чином, останній день подання Додатку 5 за 2018 рік – 11 лютого 2019 року. Звітним періодом є календарний рік.

Додаток 5 зазнав певних змін. Відтепер він містить лише дві таблиці (замість чотирьох):

• Таблиця 1 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» подається як ФОП на єдиному податку, так і на загальній системі оподаткування.
  • Таблиця 2 «Наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства»  подається лише при наявності спецстажу.

Заповнення таблиці 1

Варто звернути увагу:

1) У колонці 2 Таблиці 1 обов’язково вказується код категорії застрахованої особи:

• 5 – якщо працювали на загальній системі оподаткування;
  • 6 – якщо працювали на спрощеній системі оподаткування.

2) У колонці 3 вказується:

- платниками на загальній системі:

• сума чистого доходу, заявлена в податковій декларації, поділена на кількість місяців, протягом яких платник перебував на обліку як платник єдиного внеску;

Для загальної системи колонки 3 та 4 можуть бути різні. В 3 колонці суми чистого доходу, які повинні співпадати з податковими відомостями, в 4 колонці – сума в межах максимальної величини.

- платниками на спрощеній системі:

• самостійно визначена сума доходу.

При цьому у Таблиці 1 колонка 3 та 4 будуть однакові, бо там проставляється мінінімальна заробітна плата.

3) У графу 4 вноситься сума від мінімальної до максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Період перебування на системі у титульному листі звіту

У титульному аркуші Звіту обов’язково повинні бути вказані періоди перебування на загальній/спрощеній системі. При цьому, незалежно від фактичної дати початку і кінця перебування на будь-якій системі оподаткування (мається на увазі випадки початку або припинення підприємницької діяльності всередині місяця), в полі "Початок періоду" завжди має бути зазначене 01 число місяця, а в полі "Кінець періоду" відзначається останній календарний день місяця, оскільки, відповідно до Закону про ЄСВ, єдиний внесок сплачується за повний місяць.

Подали звіт з ЄСВ з помилками: що буде?

Слід пам’ятати, що Звіт із помилками не вважається поданим та інформація про доходи з нього не потрапить до реєстру застрахованих осіб та не буде зарахована до страхового стажу.

Для зарахування страхового стажу підприємцю необхідно виправити помилки у звітності та повторно подати річний звіт до органів ДФС.

В противагу найманим працівникам, за яких сплачує ЄСВ та звітує роботодавець, підприємцям необхідно самостійно дбати про зарахування періоду діяльності до страхового стажу, щоб не позбавити себе майбутньої пенсії та інших соціальних гарантій.

Водночас нагадуємо, що Пенсійний фонд надає можливість кожному громадянину, включаючи й приватних підприємців, безкоштовно контролювати зарахування періодів діяльності до страхового стажу. Для цього необхідно зареєструватись на веб-порталі Пенсійного фонду та зайти до свого особистого кабінету.