Законодавство в сфері насінництва та розсадництва

Дата: 09.01.2020 11:18
Кількість переглядів: 576

Фото без описуНагадуємо,щовідповідно до Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Київській  області, спеціалісти відділу контролю в сфері  насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки мають право здійснювати контроль:

 • за діяльністю суб’єктів усіх форм власності і господарювання у сфері насінництва та розсадництва, які здійснюють виробництво насіння та/або садивного матеріалу для його реалізації;
 • дотриманням технології виробництва на етапах вирощування, збирання і післязбиральної обробки насіння і садивного матеріалу.

Відповідно до ст.13 ЗУ «Про насіння та садивний матеріал»  суб’єкт насінництва та розсадництва зобов’язані:

 • додержуватися технологічних і методичних вимог у сфері насінництва та розсадництва щодо збереження сортових якостей, біологічних і урожайних властивостей сорту та посівних якостей насіння і садивного матеріалу;
 • здійснювати внутрішньогосподарський контроль за виробництвом та обігом насіння і садивного матеріалу;
 • гарантувати відповідність насіння і садивного матеріалу, що підлягає реалізації, сортовим і посівним (товарним) якостям, зазначеним у сертифікатах на насіння і садивний матеріал;
 • зберігати дублікати проб насіння і садивного матеріалу (відповідно до біологічної здатності) упродовж строку дії сертифікатів на насіння або садивний матеріал;
 • вести щодо кожного сорту насінницьку документацію за встановленими формами і зберігати її протягом трьох років;
 • додержуватися встановленого законодавством у сфері насінництва та розсадництва порядку пакування, маркування, транспортування та зберігання насіння і садивного матеріалу;
 • відшкодовувати матеріальні збитки споживачу в разі реалізації йому некондиційного насіння чи садивного матеріалу;
 • додержуватися  майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин при виробництві та реалізації насіння і садивного матеріалу.

   До технологічних вимог  в сфері насінництва та розсадництва належить технологія виробництва на етапах вирощування, збирання та післязбиральної обробки насіння.

         Порушення вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва, виявляється за результатами проведених заходів державного нагляду (контролю) ,якщо:

1.1 Суб’єкт господарювання використовує насіння та садивний матеріал без відповідного сертифіката.

Відповідно п. 28 «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння  та/або садивний матеріал» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 року № 97, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися:

1) сертифікатами:

 • насіння — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його посівні якості;
 • садивний матеріал — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його товарні якості;

2) супровідними документами згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”,  які видає споживачеві виробник насіння (ДСТУ 2240-93):

 • «Атестат на насіння» - на добазове та базове насіння;
 • «Свідоцтво на насіння» - на сертифіковане насіння;
 • «Свідоцтво на гібридне насіння» - на насіння першого покоління гібридів.

А також нагадуємо, що згідно ст. 17 використання для сівби/посадки насіння та /або садивний матеріалу, що не має відповідного сертифікату, забороняється.

 1.2.Суб’єкт господарювання не зберігає  протягом дії сертифіката дублікати проб насіння або садивного матеріалу

1.3. Суб’єкт господарювання не додержується порядку пакування, маркування, транспортування та зберігання насіння.

Наказ 348 від 10.07.2017  Обов’язковому пакуванню та маркуванню підлягають усі партії добазового та базового насіння незалежно від призначення, а також партії сертифікованого насіння першої генерації, призначені для реалізації.

1.4. Суб’єкт господарювання не веде і не зберігає щодо кожного сорту насінницьку документацію за встановленою формою і не зберігає її протягом трьох років

Відповідно ст.13 суб’єкти насінництва та розсадництва  зобов’язані вести щодо кожного сорту насінницьку документацію за встановленими формами і зберігати її протягом трьох років, а саме:

 • -сертифікати, що засвідчують сортові якості насіння або садивного матеріалу;
 • -сертифікати, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивн. матеріалу;
 • -протоколу випробування;
 • атестати на закуплене насіння;
 • шнурова книга обліку насіння.

1.5 Суб’єкт господарювання не здійснює внутрішньогосподарський контроль за виробництвом та обігом насіння і садивного матеріалу.

Мета внутрішньогосподарського контролю - усунення причин, які призводять до сортового засмічення, зниження якості насіння в процесі вегетації, збирання, очищення, складування, зберігання та транспортування. Внутрішньогосподарський контроль передбачає дотримання  технології виробництва насіння, а саме:

 • вибір попередника під насінницький посів який,  повинен виключати можливість засмічення  сортових посівів падалицею, а також накопичення шкідників та хвороб.
 • раціональний обробіток грунту, завданням  якого є створення хорошого  фізичного стану грунту, накопичення та збереження вологи, вирівнювання поверхні поля.
 • забезпечення рослин елементами мінерального живлення впродовж усієї вегетації .
 • оптимальні строки сівби, при яких  створюються сприятливі умови для проростання насіння, розвитку рослин і формування урожаю.
 • дотримання просторової ізоляції  Між посівами різних репродукцій одного сорту досить залишати доріжки 0,5-0,8 м, утримувані чистими від бур’янів.
 • для сівби використовують перевірене  насіння, що відповідає вимогам  стандарту.
 • оптимальної норми висіву, величина якої залежить від кліматичних умов, родючості ґрунтів, попередника, удобрення, біологічних особливостей сорту, строків і способів сівби, якості насіння.
 • захисту насінницьких посівів  від бур’янів, шкідників та хвороб.
 • видові й сортові прополювання , від своєчасності та якості їх проведення значною мірою залежить сортова чистота насіння, рівень його урожайних властивостей, термін збереження сорту у виробництві.  Для одержання насіння, що відповідало б вимогам стандарту, щодо сортової чистоти, щорічно проводять польове інспектування посівів.
 • під час  збирання  збереження якості насіння
 • контролювати при зберіганні, щоб насіння не втратило посівні якості. Для запобігання змішуванню або взаємозасмічуванню в суміжних засіках забороняється складувати насипом  насіння важковідокремлюваних культур, а також різні сорти однієї культури.

   Згідно КОДЕКСУ УКРАЇНИ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ
Стаття 104-1. Порушення порядку та умов ведення насінництва та розсадництва
Виробництво, заготівля, пакування, маркування, затарювання, зберігання насіння, садивного матеріалу з метою продажу без додержання методичних і технологічних вимог або реалізація їх без документів про якість, а так само інше введення в обіг насіння, садивного матеріалу з порушенням встановленого порядку -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від семи до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


        Неоподатковуваний мінімум доходів громадян — грошова сума розміром у  17 гривень, встановлена пунктом 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, яка застосовується при посиланнях на неоподаткований мінімум доходів громадян в законах або інших нормативно-правових актах

 

Головний спеціаліст відділу контролю в

сфері насінництва та розсадництва  

ГУ Держпродспоживслужби в Київській області                                   Симоненко Т.В.  

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування