Складання іспитів з відеофіксацією і група крові у правах: на автошколи та майбутніх водіїв очікують зміни
Кабінет міністрів України вніс зміни до низки постанов, пов’язаних з порядком видачі водійських посвідчень, підготовки водіїв, а також акредитації автошкіл.
Згідно з новими правилами, обов’язковою, зокрема, буде відеофіксація процесів складання іспитів зі знань правил дорожнього руху і навичок керування транспортними засобами. Вже нині в сервісних центрах МВС нового зразка теоретичні іспити складають в класах, оснащених камерами відеоспостереження. Тепер урядовці подбали про те, аби й під час складання практичного іспиту дії кандидата у водії та екзаменатора фіксувались за допомогою відеоапаратури, що встановлюватиметься в кожному екзаменаційному авто.
"Таким чином в інструкторів не буде бажання і можливості зловживати - найбільш темне місце в процесі складання іспиту на водійське посвідчення нарешті отримає багато світла та прозорості", - на своїй сторінці у Facebook зазначив начальник Головного сервісного центру МВС України Владислав Криклій.
Також, згідно з новими правилами, неможливо буде скласти теоретичний іспит в одному територіальному сервісному центрі МВС, а практичний – в іншому. Проте передбачені й зміни, які, на думку майбутніх кермувальників, можуть бути не на користь і позначитись на якості навчання. Цей нормативний акт знімає обмеження на кількість слухачів в одній групі автошколи. Нині учнів може бути не більше 30, а після ухвалення документа ліміт скасують.
Урядовці уточнили також перелік документів, що їх необхідно подати для проходження іспитів. При цьому додали, що відсутність місця реєстрації проживання громадянина (в паспорті або єдиному демографічному реєстрі) є підставою для відмови в допуску до іспитів, в отриманні чи обміні водійських прав. Положення порядку видачі посвідчень водія узгоджуються з положеннями Закону «Про громадянство України». Тому перелік документів доповнений паспортом у вигляді ID-карти.
Плануються зміни і в процедурі заповнення медичної довідки для отримання та обміну прав. Довідка міститиме уточнену інформацію про обмеження щодо здоров'я водія, які не становлять перешкод для керування автомобілем. При цьому вказувати потрібно буде й групу крові - її вписуватимуть у водійське посвідчення.
За новими правилами, термін чинності отриманого в автошколі Свідоцтва про закінчення навчального закладу з підготовки водіїв транспортних засобів становитиме лише 2 роки. Раніше кандидат у водії міг прийти до сервісного центру МВС складати іспит через 5 років після закінчення автошколи, а термін дії свідоцтва - 10 років. «Тепер цей абсурд ліквідовано», - прокоментував нововведення Владислав Криклій.
Нормативним актом також передбачено, що всіх випускників, які закінчили навчання з підготовки водіїв у закладах професійно-технічної освіти, допускатимуть до складання іспитів без додаткових занять в автошколі.
У коментарі начальника Головного сервісного центру МВС йдеться і про те, що з набуттям чинності урядової постанови посвідчення водія підтверджуватиме особистість лише у тому випадку, коли йтиметься про транспортний засіб. Тобто водійське посвідчення вже не буде вважатися аналогом паспорта.
Чимало змін чекає і в процедурі взаємодії територіальних органів з надання сервісних послуг МВС з навчальними закладами з підготовки водіїв. Наприклад, запровадять електронний документообіг: викладачі та інструктори з водіння будуть зобов’язані вносити у спеціальний електронний журнал інформацію про час проведення теоретичних та практичних занять, а також дані про транспортний засіб, на якому здійснювалось практичне заняття. Нововведення покликане посилити контроль у кожній автошколі за організацією навчального процесу та, зокрема, за відпрацюванням практичних навичок.
Нововведення, що стосуються діяльності автошкіл, також передбачають скасування необхідності купувати в територіальних сервісних центрах МВС бланки свідоцтв про закінчення закладу з підготовки водіїв транспортних засобів. Замість цього дані одразу вноситимуть до реєстру МВС. Функції з акредитації автошкіл від Головного сервісного центру передадуть регіональним сервісним центрам МВС за місцем знаходження цих закладів. Постановою Уряду суттєво спрощено механізм акредитації автошкіл, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки.
Зміни наберуть чинності одразу після публікації постанови в «Урядовому кур’єрі». На запровадження усіх новацій відведено 6 місяців.
Стежте за новинами сервісних центрів МВС на офіційній сторінці Регіонального сервісного центру МВС в Київській області у Facebook. За консультаціями щодо роботи ТСЦ та послуг, що їх надають сервісні центри МВС, звертайтесь за номером телефону (044) 290-19-88.